Хто вони – люди дощу?

Щорічно 2 квітня  відзначається Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму. Діагноз «розлад аутистичного спектру» в свій час ставили Ньютону та Эйнштейну… Як повідомляють медичні енциклопедії аутизм – це порушення в розвитку, яке характеризується відхиленнями в поведінці, соціальній взаємодії і спілкуванні. Цей розлад зачіпає всю психічну структуру людини: чуттєву, емоційну і пізнавальну сфери, моторику, увагу, пам’ять, мовлення, мислення. Вважається, що аутисти не люблять спілкуватися з людьми. Насправді, це не так. Вони, як і всі, хочуть спілкуватися, хочуть бути почутими. Проте, ці люди відрізняються тим, що у них виникають проблеми в процесі пізнання навколишнього світу і соціальної взаємодії, що дуже заважає їм у спілкуванні. Натомість в них можуть прокинутися інші яскраво виражені здібності, можна сказати, — як компенсація. В сучасному суспільстві, яке нібито проявляє толерантність до усього і всіх, українським родинам з дітками-аутистами доводиться щоразу натикатись на осуд та несприйняття. Ми засуджуємо батьків, діти яких вередують у магазинах, зневажливо дивимось на малюка, який монотонно пересипає пісок у пісочниці чи перекладає кубики з місця на місце, але ні на секунду не замислюємось про причини такої поведінки. Перш за все потрібно розуміти, що аутизм – це не психічне захворювання. При правильній корекції, люди, у яких діагностовано аутизм, можуть адаптовуватися у суспільстві та дуже успішно розвиватись. Величезна кількість людей, що мали подібні проблеми в ранньому дитинстві, можуть жити повноцінним життям. Серед відомих людей такий діагноз мають Вуді Аллен, Білл Гейтс та Стівен Спілберг.

Тривалий час, аж до початку 20-го століття, аутистів вважали недорозвиненими людьми, недоумкуватими ідіотами, ні на що не придатними. Вперше про такий розлад у своїх працях згадав американський вчений Бенджамін Раш в 1789 році. А завдяки доктору Джону Дауну, в 1887 році весь світ став класифікувати їх «ідіотами, здатним до навчання». На цьому дослідження не закінчилися, і незабаром стало ясно, що насправді такі люди — зовсім не недоумкуваті «ідіоти». Основною відмінною ознакою савантів є неймовірна пам’ять, яка поряд з відсутністю адаптаційних і соціальних навичок здається чимось містичним…Наука пояснює дане явище тим, що аутисти мають доступ відразу до всього банку даних свого мозку, тоді як звичайні люди часом не пам’ятають, що вони їли вчора. Вони дійсно пам’ятають все, що коли-небудь чули або бачили, аж до 105-ої сторінки випадкової книги, прочитаної в 10 років….