Новини

Енергетичні напої та їх шкідливий вплив

Щоб збадьоритися та відчути прилив сил, багато хто обирає енергетичні напої. Але насправді це далеко не найкращий варіант, адже склад і побічні ефекти «енергетиків» можуть викликати жах у будь-кого, хто хоч трохи дбає про своє здоров’я.

Навіть найпопулярніші енергетичні напої не можуть похвалитися натуральними рослинними компонентами. То виникає питання, що ж входить до складу енергетиків?

Найбільш поширеними інгредієнтами є цукор, кофеїн, вітаміни групи В, рослинні екстракти, таурин, барвники та ароматизатори. Але найчастіше всього до складу енергетиків входить кофеїн. Це основний інгредієнт у більшості енергетичних напоїв. Чашка кави ємкістю 240 мл містить близько 130 мг кофеїну, енергетичний напій Red Bull – 80 мг кофеїну, а Monster – від 115 до 184 мг.

Вживання великої кількості кофеїну може нашкодити організму. Кетлін Міллер, старший науковий співробітник із дослідницького інституту Буффало (США), попереджає: «У великій кількості кофеїн дуже токсичний, і у деяких людей він може викликати головний біль, судоми, прискорене серцебиття, нудоту, галюцинації та навіть інсульт. Крім того, кофеїн діє як діуретик, зневоднюючи організм, тому вживання енергетиків може мати серйозні наслідки».

Іншим популярним інгредієнтом енергетичних напоїв є гуарана. Боби гуарани схожі на кавові боби, але вони містять приблизно у два рази більше кофеїну. Це ще більше підвищує вміст кофеїну в енергетичному напої.

Таурин – є напевне, єдиний корисний інгредієнт енергетичних напоїв – це амінокислота, яку наш організм природним чином не виробляє, але її можна знайти у здорових продуктах, таких як м’ясо, риба, молочні продукти та грудне молоко.

Дослідження показали, що таурин сприяє зниженню ваги, допомагає у відновленні м’язів і покращує перенесення кисню в організмі. Він також використовується для лікування застійної серцевої недостатності.

Енергетичні напої також містять дуже багато підсолоджувачів. Наприклад, 1 маленька пляшка Red Bull містить 27 грамів цукру, що еквівалентно 6,43 чайних ложок.

У більшості енергетичних напоїв міститься глюкоза, фруктоза і сахароза, тоді як деякі марки використовують штучні підсолоджувачі. Споживання цукру є причиною багатьох проблем зі здоров’ям. Воно призводить до втрати мінералів у організмі, а у великих кількостях може викликати резистентність до інсуліну. Дослідження проведене науковцями показало, що цукор викликає ще більшу залежність, ніж кокаїн!

Енергетичні напої містять також ряд натуральних або штучних барвників і ароматизаторів. Їхній вплив на організм пов’язують із поведінковими проблемами (такими як синдром дефіциту уваги й гіперактивності), раком та іншими захворюваннями.

Що стосується вітамінів групи В, то навіть традиційні бренди зазвичай додають їх у енергетики. Хоча зазвичай вітаміни необхідні для здоров’я, але тільки в обмежених кількостях (і тим більше вони не приносять користь, якщо вони не є натуральними).

Як і більшість видів нездорової їжі, один енергетичний напій, ймовірно, не вплине катастрофічно на організм. Однак регулярне вживання, яке стало щотижневою або навіть щоденною звичкою, може мати сумні наслідки.

Відомо, що всього за 8 років від вживання енергетичних напоїв померли 34 людини. Більшість постраждалих – діти й підлітки. Тому, для забезпечення здоров’я як свого, так і своїх близьких та дітей, необхідно вживати тільки натуральні напої. Тож скористуйтеся даною порадою і будьте здорові!