Факультет фізичного виховання – це наймолодший факультет в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини. Його історія розпочалася в 2007 році, коли було здійснено перший набір студентів для забезпечення високого попиту кваліфікованих та гармонійнорозвинених фахівців з «фізичної культури, спорту та здоров’я людини» для закладів середньої та позашкільної освіти Черкаської, Вінницької, Кіровоградської, Одеської та Київської областей, особливо з сільської місцевості.
З моменту заснування деканом факультету була проф. Галина Безверхня. Із 2017 року факультет очолював кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доц. Сергій Пензай, а з 2018 року посаду декана займає доктор педагогічних наук, проф. Сергій Ящук.
Освітній процес здобувачів освіти на факультеті здійснюється за освітніми ступенями «бакалавр» та «магістр» за освітньо-професійними програмами: середня освіта (Фізична культура), Фізична культура та спорт, Фізична культура та спорт (Фізкультурно-спортивна реабілітація) в сучасних лекційних аудиторіях, комп’ютерному класі, навчальних кабінетах і лабораторіях, спортивній залі та ігрових майданчиках. Усі навчальні приміщення забезпечені сучасним інвентарем та приладами.
Опанування фаховими освітніми компонентами освітньо-професійних програм забезпечується викладачами трьох кафедр факультету: теорії і методики фізичного виховання (завідувач – кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доц. Галина Гончар); спортивних дисциплін, яка була перейменована на теорії та методики спорту (завідувач – кандидат педагогічних наук, доц. Руслан Маслюк); медико-біологічних основ фізичної культури (завідувач – кандидат педагогічних наук, доц. Людмила Соколенко).
На кафедрі викладачі працюють над проблематикою «Педагогічні умови розвитку рівня фізичної підготовленості студентів»
Основними напрямками наукових досліджень викладачів кафедри є вирішення різних аспектів проблеми в рамках кафедральної теми: «Формування свідомого ставлення особистості до занять фізичною культурою»
Основними напрямками наукової роботи викладачів кафедри є дослідження проблеми «Формування особистості вчителя фізичного виховання, як організатора і вихователя здорового способу життя»
Щорічно на факультеті проводяться одна Міжнародна науково-практична інтернет конференція, три Всеукраїнські науково-практичні Інтернет-конференції та десять науково-практичних і наукового-методичних семінарів й круглих столів.
За час існування факультету 11 науково-педагогічних працівників захистили дисертаційні дослідження й отримали вчені звання:
- кандидата наук з фізичного виховання і спорту: Пензай С.А. (2014 р.), Гончар Г.І. (2014 р.), Маєвський М.І. (2016 р.), Ільченко С.С. (2018 р.);
- кандидата педагогічних наук: Бойко Ю.С. (2015 р.), Семенов А.А. (2014 р.), Маслюк Р.В. (2015 р.), Осадченко Т.М. (2017 р.), Карасєвич С.А. (2018 р.);
- доктора філософії: Танасійчук Ю.М. (2021 р.), Поліщук Н.М. (2024 р.).
На кафедрі теорії і методики фізичного виховання основними напрямками наукових досліджень викладачів є вирішення різних аспектів проблем, в рамках кафедральної теми: «Формування свідомого ставлення особистості до занять фізичною культурою. (Державний реєстраційний номер 0111U007548), пріоритетний напрям 01».
На кафедрі теорії та методики спорту основними напрямками наукових досліджень викладачів є вирішення різних аспектів проблеми «Педагогічні умови розвитку рівня фізичної підготовленості студентів». (Державний реєстраційний номер 0111U007560).
Викладачі кафедри медико-біологічних основ фізичної культури працюють в межах кафедральної теми «Формування особистості вчителя фізичного виховання, як організатора і вихователя здорового способу життя» (Державний реєстраційний номер 0ІІІU007529).
Викладачі постійно беруть участь у Всеукраїнських та Міжнародних науково-практичних конференціях, готують студентів до участі у всеукраїнських студентських олімпіадах, конференціях та конкурсах наукових робіт. Результати своїх досліджень науковці представляють на сторінках фахових видань України, у зарубіжних виданнях, що входять міжнародних науково-метричних баз Scopus, Web of Science та інші.
За період існування факультету викладачами видано понад 15 монографій та понад 35 навчальних посібників для забезпечення навчальних дисциплін.
Співробітники факультету постійно проходять стажування як в Україні, так і за кордоном. З метою вивчення сучасних навчальних методик та інноваційних технологій в закладах вищої освіти в європейському контексті викладачі факультету фізичного виховання:
- Бойко Ю.С., Ільченко С.С., Маєвський М.І., Осадченко Т.М., пройшли наукове стажування в обсязі 180 годин: Sofia, Bulgaria, 01 September – 01 December 2019 participated in internship on «Modern Teaching Methods and Innovative Technologies in Higher Education: European Experience and Global Trend» organized by University of Finance, Business and Entrepreneurship».
- Корінчак Л.М. (серпень-жовтень 2021) в ОАЄ (Дубаї) пройшла наукове стажування в обсязі 180 годин - ІІ Міжнародна програма підвищення кваліфікації керівників закладів освіти і науки, а також педагогічних та науково-педагогічних працівників «Разом із Визначними Лідерами Сучасності: Цінності, Досвід, Знання, Компетентності і Технології для Формування Успішної Особистості та Трансформації Оточуючого Світу», «Нобелівський Курс: Нові Знання, Ідеї, Досвід, Цінності, Компетентності».
- Гончар Г.І., Осадченко Т.М., Маслюк Р.В., пройшли наукове стажування (24-30.09.2023) в Університеті імені Адама Міцкевича у Познані (Республіка Польща) - «Physical Culture and Sport in the higher education system».
Здобувачі освіти факультету фізичного виховання беруть участь в академічній мобільності як в межах закладів вищої освіти України, так і за межами країни, зокрема:
- з 1 по 9 квітня 2023 р. студентка 3 курсу 7 групи ОПП Фізична культура та спорт факультету фізичного виховання Бадюк Вікторія була направлена на підвищення кваліфікації (стажування) в Університеті імені Адама Міцкевича в Познані (Республіка Польща);
- з 1 по 20 жовтня 2023 року добувачка вищої освіти Цуркан Валерія, яка навчається на ОП «Середня освіта (Фізична культура)», взяла участь у «Молодіжному обміні «Від Умані до Познані: кордон не перешкода, спільне єднає...», що відбувався в Університеті імені Адама Міцкевича в Познані (Польща).
- з другого семестру 2023-2024 н.р. студенти факультету фізичного виховання (Тарасюк А., Черніченко К., Штаферун О., Троян М. (ОПП Фізична культура та спорт), Мельник Л., Зелінський Б., Сивак М. (ОПП Середня освіта (Фізична культура)) беруть участь в академічній мобільності в Хмельницькому національному університеті.
Науково-педагогічні працівники факультету систематично проходять курси підвищення кваліфікації, зокрема: Семенов А.А. (Державний вищий навчальний заклад «Університет менеджменту освіти», 2022 р.); Власенко С.О., Гончар Г.І., Осадченко Т.М. (Житомирський державний педагогічний університет імені Івана Франка, 2023 р.); Маслюк Р.В., Пензай С.А., Карасєвич С.А. (Український державний університет імені Михайла Драгоманова, 2023 р.).
Науково-педагогічні працівники факультету фізичного виховання є членами редколегії наукових журналів, членами разових спеціалізованих вчених радах та експертних рад Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
Виховна робота та гуманітарний розвиток на факультеті є важливим компонентом освітнього процесу, яка спрямована на формування національної свідомості, громадської відповідальності, виховання любові до рідної землі, її історії, культивування кращих рис української ментальності, виховання бережливого ставлення до національного багатства країни, мови, культури, традицій.
У динамічному, успішному, інноваційному розвитку університету, зміцненні його позитивного іміджу велика роль відведена органам студентського самоврядування: студентській раді та студентській профспілці. Представники студентського самоврядування та студентської профспілки входять до складу Вченої ради університету та факультету, з метою тісної взаємодії керівництво університету та факультету постійно проводить зустрічі із студентським активом.
Студентський актив бере участь у заходах міського, обласного, всеукраїнського та міжнародного рівнів. Всі заходи, що спрямовані на виховання студентів університету відбуваються за участі активного студентства факультету: святкування Міжнародного Дня студента щороку супроводжується спільними змаганнями між викладачами і студентами з ігрових видів спорту, загальнофакультетськими заходами спортивно–масового характеру, традиційним є щорічне святкування Дня працівника освіти, Дня фізичної культури та спорту, Дня туризму, Олімпійського тижня тощо. Кожен новий навчальний рік розпочинається проведенням університетської спартакіади першокурсників.
Задля ефективної ефективної професійної підготовки, удосконалення спортивної майстерності на факультеті ефективно функціонують різноманітні спортивні секції, зокрема з: футболу, футзалу, волейболу, баскетболу, єдиноборств, боксу, тенісу, гандболу, легкої атлетики, фітнесу та інші.
На факультеті склалася чітка система і традиції удосконалення спортивної майстерності студентів, підготовки їх до участі в спортивних змаганнях різного рівня. Постійно здійснюється цілеспрямований відбір талановитої молоді, підтримується тісний зв’язок із спортивними школами міста та регіону, проводяться семінари та наради тренерів з різних видів спорту, налагоджена співпраця із спортивними товариствами та клубами.
Наші випускники працюють в різних регіонах України та за її межами. Серед випускників факультету значна частина стала керівниками спортивних організацій та клубів, провідними тренерами з різних видів спорту.
За час існування факультетом було підготовлено понад 2300 фахівців сфери фізичної культури та спорту. Вони щорічно поповнюють тренерські та педагогічні колективи навчальних закладів Черкаської, Кіровоградської, Вінницької, Київської, Одеської, Миколаївської та інших областей України. Серед них добре відомі:
Крикун Олександр
член молодіжної збірної команди України та СРСР, переможець юнацьких ігор (1985), срібний призер міжнародних змагань «Дружба» (1986), срібний призер чемпіонату Європи серед юніорів (1987). З 1988 по 1995 роки переможець та призер першості та чемпіонатів України, срібний призер Всесвітньої Універсіади (1995). Член національної збірної команди України з легкої атлетики, метання молота, бронзовий призер Олімпійських Ігор 1996 року в Атланті. Учасник 27 Олімпійських Ігор (Сідней, 2000) та 28 Олімпійських Ігор (Афіни, 2004). За високі досягнення отримав почесне звання Заслужений майстер спорту України.
Жук Людмила
майстер спорту України з веслування на байдарках і каное. Людмила Жук була неодноразовим переможцем чемпіонатів та кубків України, переможцем Сигнаївської регати (2001), посіла 5 місце у молодіжному чемпіонаті Європи (2004), учасниця чемпіонату Європи та Світу з 2005 по 2013 роки, член національної збірної України.
Шуптар Василь
майстер спорту міжнародного класу України, Чемпіон Світу по студентах (2012 Фінляндія), Бронза на Універсіаді (2013 Казань), Чемпіон Украіни,Бронза Чемпіонату Європи (2014 Фінляндія ), Бронза Європейських ігор (2015 Баку), Бронза Чемпіонату Світу (2015 Лас-Вегас).
Добротворська Вікторія
Майстер спорту України міжнародного класу з веслувального слалому, член збірної команди України, срібна призерка чемпіонату Європи серед молоді 2012 року, багаторазова чемпіонка та призерка чемпіонатів та Кубків України, учасниця чемпіонату Світу та Європи 2014 року.
Ільченко Сергій
Майстер спорту України міжнародного класу (еліта) з багатоповторного жиму. Багаторазовий переможець Всеукраїнських та Міжнародних змагань з багатоповторного жиму, рекотсмен України та Європи.
Казанюк Олександр
Майстре спорту України з футболу. Гравець ФК "Черкаси" (ІІ ліга), ПФК "Олександрія" (І ліга, прем'єр-ліга), ФК "Таврія" (прем'єр-ліга).
Кисленко Дмитро
Майстер спорту України з вільної боротьби. Чемпіон Європи, Володар Кубку України з самбо, переможець універсіади. Призер чемпіонату світу серед молоді.
Луценко Олександр
майстер спорту України, член національної команди України з легкої атлетики, метання молота, неодноразовий переможець та призер першостей і Чемпіонатів України, у 1999 році в м. Бигдош, що в Польщі, став срібним призером I-го юнацького Чемпіонату світу. 2001рік- чемпіонат Європи в Італії – 6 місце.
Мосьпан Марина
Майстер спорту України з вільної боротьби. Член збірної команди України. Багаторазова призерка чемпіонатів України. Учасниця чемпіонату Світу 2013 року.
Овсянніков Євген
Майстер спорту України міжнародного класу з боксу. Член національної збірної команди України з боксу; Багаторазовий призер Чемпіонату України серед молоді; Дворазовий переможець кубку України серед чоловіків; Переможець міжнародних турнірів класу "А"; Бронзовий та срібний призер абсолютних Чемпіонатів України; Бронзовий призер чемпіонату Європи серед чоловіків.
Хмільовий Валентин
майстер спорту України міжнародного класу з гирьового спорту, триразовий чемпіон світу з гирьового спорту та дворазовий рекордсмен світу серед студентів чемпіонату світу та чемпіонат Європи (Угорщина).
Юрійчук Юлія
майстер спорту України міжнародного класу з веслування, чемпіонка і призерка чемпіонату України в різних видах програми, переможниця і призерка Кубку України в різних видах програми (олімпійська програма, одиночка: бронза КУ-2021, К1-500), учасниця XXXII Олімпіади у Токіо.
Жіноча збірна команда з футболу Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини стала срібним призером Європейських Університетських ігор 2022, м. Лодзь Польща. Учасник Чемпіонату Світу з футболу Jinjang 2023 FISU WORLD CUP FOOTBAL, що проходив в Китаї 2023 року.
На факультеті зростали й удосконалювали майстерність відомі спортсмени різноманітних видів спорту: Провозіна Лідія – майстер спорту міжнародного класу з легкої атлетики, Давидович Юлія – майстер спорту України з боротьби, Казанюк Олександр – майстер спорту України з футболу, Моспан Марина – майстер спорту України з вільної боротьби, Овсянніков Євген – майстер спорту України міжнародного класу з боксу, Кисленко Дмитро – майстер спорту України з вільної боротьби та інші.
Для забезпечення якісної реалізації освітньо-професійних програм лекційні аудиторії, комп’ютерні класи, навчальні кабінети та лабораторії, спортивні зали, стадіон, ігрові майданчики забезпечені сучасним інвентарем та приладами.
На факультеті склалася чітка система удосконалення спортивної майстерності студентів, підготовки їх до участі в змаганнях різного рівня. Постійно здійснюється цілеспрямований відбір талановитої молоді, підтримується тісний зв’язок із спортивними школами міста та регіону, проводяться семінари та наради тренерів з різних видів спорту, налагоджена співпраця із спортивними товариствами та клубами. На базі факультету здійснюється підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів середньої та вищої освіти.
Щороку на факультеті проводиться Всеукраїнські науково-практичні Інтернет-конференції, науково-практичні та науково-методичні семінари, круглі столи. Із 2007 року 10 викладачів факультету здобули наукові ступені: кандидат наук з фізичного виховання і спорту – Гончар Г.І., Цибульська В.В., Пензай С.А., Маєвський М.І., Ільченко С.С.; кандидат педагогічних наук: Бойко Ю.С., Семенов А.А., Маслюк Р.В., Осадченко Т.М., Карасєвич С.А. Танасійчук Ю. М.,
Викладачі постійно беруть участь у Всеукраїнських та Міжнародних науково-практичних конференціях, також свої результати досліджень науковці факультету представляють на сторінках фахових українських видань та зарубіжних журналів. Зокрема у міжнародних науково-метричних базах Skopus та Web of Science (Маслюк Р. В., Гончар Г. І., Семенов А. А., Корінчак Л.М., Осадченко Т.М., Маєвський М.І., Ільченко С.С., Карасєвич С. А. та інші). Для забезпечення якісної організації навчально-виховного процесу викладачами факультету видано 18 монографій та понад 45 навчальних посібників.
Співробітники факультету проходять стажування в Україні та за кордоном: у 2017 році в Республіці Польща стажування проходили Цибульська В.В., Семенов А.А., Маслюк Р.В., Пензай С.А., Карасєвич С.А.; у 2019 році в Республіці Словенія – Осадченко Т.М., Цибульська В.В., Маєвський М.І.
Викладачі факультету фізичного виховання є дійсними членами «Польсько-української науково-дослідної лабораторії дидактики імені Яна Амоса Коменського», міжнародної асоціації імені Василя Сухомлинського та інших.
Відповідно до напрямів роботи наукових гуртків та проблемних груп постійно здійснюється підготовка студентів до участі у Всеукраїнських студентських олімпіадах, конференціях, конкурсах наукових робіт, підготовка випускних кваліфікаційних робіт. В різні роки призерами студентських олімпіад були Гук Т., Кабак В., Килимистий М., Вакарчук М.
Виховна робота на факультеті фізичного виховання здійснюється на засадах демократизму, з використанням виховного потенціалу студентського самоврядування та спрямована на забезпечення гармонійного цілісного розвитку особистості, здатної до самоосвіти, саморозвитку, самостійного мислення суспільного вибору та життєдіяльності на основі співпраці організаторів виховного процесу з батьками та громадськими організаціями.
Важливу роль у процесі виховної роботи на факультеті відіграє студентське самоврядування. Представники студентської ради факультету беруть участь в обговоренні та вирішенні питань удосконалення освітнього процесу, науково-дослідної роботи, призначення стипендій, організації дозвілля, оздоровлення; беруть участь у заходах щодо забезпечення якості вищої освіти; захищають права та інтереси студентів; проводять організаційні, просвітницькі, наукові, спортивні, оздоровчі та інші заходи;
Студенти факультету постійно беруть активну участь у різноманітних благодійних акціях, фестивалях, конкурсах, флешмобах, змаганнях та святах.