Інструкція для студентів щодо особливостей вибору дисциплін і формування Індивідуального навчального плану!

Як це відбувається?

Здобувачі вищої освіти другого і старших курсів здійснюють вибір навчальних дисциплін (пакетів), як правило, не пізніше початку весняного семестру, який передує навчальному року, під час якого заплановане їх вивчення. Єдиний графік цього процесу затверджується розпорядженням першого проректора.

Здобувачі вищої освіти, які навчаються за освітніми програмами, у яких вивчення дисциплін вільного вибору передбачено уже у першому навчальному році, здійснюють свій вибір упродовж перших двох тижнів навчання, для чого встановлюється відповідний графік, що затверджується розпорядженням першого проректора.

Для здобувачів вищої освіти, які навчаються за освітніми програмами академічної мобільності або подвійного диплому, процедури вільного вибору дисциплін (пакетів) організовуються у терміни і за порядком, передбаченими відповідними Угодами із закладами-партнерами.

Процедура вибору здобувачами вищої освіти навчальних дисциплін включає такі етапи:

Перший етап – ознайомлення здобувачів вищої освіти з порядком реєстрації та формування груп для вивчення вибіркових навчальних дисциплін в Університеті, а також із особливостями присвоєння освітніх і професійних кваліфікацій за освітньою програмою, на якій вони навчаються.

Для здобувачів вищої освіти денної форми навчання:

  • Заходи першого етапу для здобувачів вищої освіти (крім першого року навчання) організовуються упродовж перших чотирьох тижнів навчання з початку весняного семестру;
  • Здобувачі вищої освіти, для яких вивчення вибіркових дисциплін заплановано на перший рік навчання, заходи усіх етапів здійснюють упродовж перших двох тижнів навчання.

Для здобувачів вищої освіти заочної форми навчання – під час настановних сесій.

Другий етап – ознайомлення здобувачів вищої освіти із переліками вибіркових дисциплін і пакетів, які пропонуються для вибору освітньою програмою, за якою вони навчаються, а також іншими програмами. Ознайомлення може відбуватися з використанням інформації, розміщеної на сайті Університету, шляхом організації зустрічей з представниками кафедр, факультетів/інституту тощо.

Третій етап – запис здобувачів вищої освіти на вивчення вибіркових навчальних дисциплін (пакетів). Для здобувачів вищої освіти денної форми навчання запис здійснюється одночасно в межах Університету за затвердженим графіком.

Для здобувачів вищої освіти заочної форми навчання – за графіками, затвердженими факультетами в межах термінів, встановлених загальноуніверситетським графіком. Тривалість етапу не може перевищувати два тижні.

Четвертий етап – опрацювання заяв здобувачів вищої освіти деканами факультетів/директором інституту, перевірка контингенту і попереднє формування груп за спеціалізаціями (профілями підготовки), а також мобільних груп на вивчення окремих вибіркових дисциплін загальної підготовки.

Здійснюється відповідальними працівниками деканатів та кафедр (заступник декана, диспетчери, куратори груп, гаранти освітніх програм). За результатами цього етапу здобувачам вищої освіти, вибір яких не може бути задоволений з причин, повідомляється про відмову (із зазначених причин) і пропонується зробити вибір із скоригованого переліку. Тривалість цього етапу не повинна перевищувати п’яти робочих днів.

П’ятий етап – повторний запис здобувачів вищої освіти на вивчення вибіркових навчальних дисциплін/пакетів. Ця процедура здійснюється для здобувачів вищої освіти, яким з певних причин відмовлено у виборі дисципліни, за правилами, які наведені у положенні, зокрема для здобувачів вищої освіти денної форми – одночасно по всьому Університету, для заочної форми – відповідно до затвердженого графіка заліково-екзаменаційних сесій. Тривалість цього етапу небільша ніж календарний тиждень.

Шостий етап – остаточне опрацювання заяв здобувачів вищої освіти деканатами, прийняття рішень щодо здобувачів, які не скористалися правом вільного вибору, перевірка контингенту і формування груп на спеціалізації (профілі), а також мобільних груп на вивчення окремих вибіркових дисциплін загальної підготовки.

Здійснюється відповідальними працівниками деканатів. Після перевірки і погодження обрані здобувачами вищої освіти дисципліни вносяться до їх індивідуальних навчальних планів, а списки груп здобувачів за спеціалізаціями (профілями) і списки мобільних груп подаються на затвердження деканам відповідних факультетів/інституту і до навчально-методичного відділу. Тривалість етапу – не більша ніж календарний тиждень.

Ознайомитися з каталогом дисциплін вільного вибору за посиланням

Що необхідно врахувати?

Здобувачеві вищої освіти може бути відмовлено у реалізації його вибору і запропоновано здійснити повторний вибір у таких випадках:

  • Якщо кількість здобувачів вищої освіти, які вибрали навчальну дисципліну чи пакет навчальних дисциплін, перевищує максимальну чисельність, встановлену відповідним факультетом/інститутом чи кафедрою. У цьому випадку перевага в першу чергу надається здобувачам, які навчаються на тій самій програмі, на тому ж факультеті/інституті, потім тим здобувачам, які раніше зареєстрували свій вибір;
  • Якщо кількість здобувачів вищої освіти, які вибрали спеціалізований пакет навчальних дисциплін, є меншою за встановлений в Університеті мінімум: 10 осіб – за освітнім рівнем молодшого бакалавра, бакалавра, 5 осіб – за рівнем магістра, 3 особи – за рівнем доктора філософії (ці обмеження не поширюються на ті випадки, коли певний спеціалізований пакет дисциплін вибрали усі здобувачі вищої освіти малочисельних груп, які навчаються за певною освітньою програмою);
  • Якщо кількість здобувачів вищої освіти, які здійснили одночасний вибір вказаної кількості дисциплін із пакету освітньої програми, на якій навчаються, є меншою за 15 осіб за освітнім рівнем молодшого бакалавра, бакалавра чи 10 осіб – за рівнем магістра та 5 осіб – за рівнем доктора філософії;
  • Якщо кількість здобувачів вищої освіти, які вибрали одну дисципліну із переліку вільного вибору, є меншою ніж 20 осіб. Ці ж вимоги поширюються на здобувачів вищої освіти, які скористалися правом вибору навчальних дисциплін із інших освітніх програм, якщо відповідні навчальні групи на цих програмах не були раніше сформовані на інших підставах;
  • Якщо наслідком вибору навчальної дисципліни здобувачем вищої освіти є передбачувано недостатня для присвоєння академічної кваліфікації кількість кредитів відповідного освітнього рівня;
  • Якщо наслідком вибору навчальної дисципліни здобувачем вищої освіти є перевищення встановленого максимуму кількості навчальних дисциплін, які здобувач може опановувати одночасно та/або кількості підсумкових (семестрових) форм контролю;
  • Якщо у результаті вибору навчальної дисципліни може передбачувано виникнути академічна заборгованість через відсутність необхідного рівня вхідних базових знань та умінь здобувача. У цьому випадку декан факультету, на якому навчається студент, може доручити відповідній кафедрі організувати для здобувача вхідний контроль базових знань, що мають передувати вивченню вибраної дисципліни.

У випадку, якщо здобувачеві вищої освіти відмовлено у здійсненому ним вибору із причин, наведених вище, йому надається можливість здійснити повторний вибір із переліку тих дисциплін (пакетів дисциплін), для вивчення яких уже сформовані мобільні групи (лекційні потоки), що відповідають встановленим вище вимогам.

Після реалізації здобувачами вищої освіти свого права на вільний вибір кафедри, дисципліни яких були вибрані здобувачами, можуть у виняткових випадках (наприклад, з огляду на тенденції розвитку галузі, зміни стандартів вищої освіти тощо) запропонувати здобувачам заміну однієї або кількох навчальних дисциплін іншими, за умови отримання згоди здобувачів, які вже вибрали ці дисципліни. Внесення таких змін не може порушувати вимоги щодо формування груп і потоків, наведені вище.

Важливо!

Заяви подаються на кафедри, які забезпечують викладання вибраної дисципліни. Якщо здобувач вищої освіти подав відмінні заяви, дійсною вважається та, що подана останньою, але впродовж встановленого відповідним розпорядженням терміну.

Якщо здобувач вищої освіти без поважних причин у встановлені терміни не здійснив вибір навчальної дисципліни (пакету), відповідні позиції ІНПС (індивідуального навчального плану студентів) формують за пропозиціями випускової кафедри і затверджуються розпорядженням декана факультету/директора інституту. Відмова здобувача виконувати сформований таким чином ІНПС є грубим порушенням навчальної дисципліни і здобувач відраховується з Університету за невиконання навчального плану.

Загальний перелік дисциплін вільного вибору