Новини

Учені встановили частоту занять спортом, щоб зберегти серце “молодим”

Занять спортом два-три рази на тиждень недостатньо для того, щоб зберігати здоров’я артерій, вважають вчені.

Незважаючи на те, що будь-яка фізична активність зменшує ризик серцевих захворювань, по-справжньому ефективно боротися зі старінням артерій та серця можна лише займаючись спортом чотири-п’ять разів на тиждень. Такого висновку дійшли автори дослідження, опублікованого в медичному журналі The Journal of Physiology, які спостерігали за групою зі ста літніх людей, передає Бі-бі-сі. Всім людям, які брали участь в експерименті, було понад 60 років. Кожен з них займався спортом більше 25 років, але з різною частотою. Учасників розділили на чотири групи, ранжуючи їх від “новачків”, які займаються менше двох разів на тиждень, до “професійних спортсменів”, які займаються спортом по шість-сім разів на тиждень й беруть участь у змаганнях. Метою вчених було встановити, у який з цих груп найздоровіші артерії, і, відповідно, який рівень фізичної активності необхідний, щоб ефективно боротися з артеріальною жорсткістю і старінням судин.

Захворювання серцево-судинної системи все частіше уражають молодих людей – кардіологи При цьому фактори, пов’язані зі способом життя учасників, наприклад, куріння чи вживання алкоголю, у дослідженні не враховувалися. З віком стінки артерій у більшості людей стають більш жорсткими і втрачають еластичність. Артеріальна жорсткість вважається одним з важливих факторів ризику серцевих захворювань. У людей, що займалися по два-три рази в тиждень, були здоровими середні артерії, якими кров надходить в ділянку шиї та голови. Однак більші судини, якими кров доходить в ділянку грудей, у цієї групи були жорсткими. Однак у групи людей, які займалися по чотири-п’ять разів на тиждень, і великі, й середні артерії були здоровими та еластичними.

 “Це дуже цікава робота, тому що вона дозволить нам розробити комплекси вправ, які допоможуть зберігати серце “молодим”, й навіть повертати молодість серцям й артеріям літніх людей”, – говорить доктор Бенджамін Лівайн з Інституту спортивної та екологічної медицини. Як говорить Лівайн, “повернути процес старіння серця назад” стає пізно після 70 років. У цьому віці змінити структуру артерій вже дуже складно, навіть якщо займатися спортом кожного дня протягом року. Раніше вчені з Університету Мічигану узагальнили отримані в 23 дослідженнях дані про стан здоров’я понад 1000 людей і дійшли висновку про однозначний зв’язок фізичної активності і відчуття щастя.

Ця закономірність простежувалася незалежно від віку. Як молоді (старшокласники, студенти), так і люди похилого «спортивні» люди, за власними оцінками, відчували себе щасливішими, ніж їх малорухливі однолітки.

У людей старшого віку зв’язок між фізичною активністю і щастям була опосередкована додатковими факторами – станом здоров’я і соціальним статусом.

Заняття спортом, навіть помірні за інтенсивністю, можуть надавати позитивний вплив на емоційний настрій людей, які страждають фізичною недугою, наприклад, дітей та підлітків з церебральним паралічем.