Новини

12 травня Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми

Всі ми іноді почуваємося втомленими, зникає бажання щось робити і мотивація вставати з ліжка. Це нормально після важкого робочого дня чи тренування. Але коли занепад сил стає нормою і постійним відчуттям, варто бити на сполох! Це може були СХВ – хронічна втома. Такий стан є патологічним, і людині необхідна медична допомога.

Ознаки СХВ

Якщо ви часто почуваєтеся втомленими, сон і відпочинок не допомагають відновити сили, часто хворієте – є сенс задуматися про візит до лікаря. Серед інших ознак, які можуть свідчити про хворобу, такі:

 • безсоння
 • різке зниження працездатності
 • апатія, швидка втомлюваність
 • головні болі
 • депресивний стан, роздратування
 • біль у всьому тілі
 • порушення імунітету, часті хвороби

Синдром хронічної втоми є одним із “невидимих хвороб”, тож супроводжується проблемами з комунікацією, соціальною роллю людини. Пацієнти часто страждають від ізоляції, браку спілкування, а як наслідок – від депресії.

Діагностика синдрому хронічної втоми

Не варто плутати просто перевтому із СХВ. Кваліфікований медик без проблем відрізнить одне від іншого. Немає більше хвороб, які хоча б віддалено нагадували ME(інша назва захворювання). Є задокументовано понад 60 різних симптомів при наявності цієї хвороби.

Не варто покладатися на поради знайомих чи Інтернет! Лише лікар на основі індивідуальних симптомів і низки аналізів призначає лікування.

Частина симптомів можлива і при інших хворобах. Тож лікарю необхідно провести дослідження, щоб виключити їх. Наприклад, рання стадія раку може по відчуттях нагадувати СХВ. Також необхідно виключити туберкульоз, соматичні патології, глистові інвазії.

На пацієнта чекає ціла низка аналізів і обстежень. Від аналізу крові до навіть у деяких випадках МРТ. Однак саме огляди допоможуть поставити точний діагноз і приступити до правильного лікування.

Лікування хронічної втоми

На жаль, сучасна медицина не знає чіткого медикаментозного лікування для хворих на СХВ. Однак, зміна способу життя здатна значно полегшити симптоми, а з часом – перемогти хворобу.

Все залежить від ступеня хвороби. Медики призначають психотерапевтичне лікування. У деяких випадках – прийом медикаментів. У будь-якому випадку лікування має бути комплексним.

Препарати призначають у залежності від джерела хронічного стану. Це можуть бути антидепресанти, денні транквілізатори, препарати магнію, вітаміни групи В, імуномодулятори тощо.

Також до комплексу лікування можуть включити фізіотерапію. Допомогти можуть такі процедури:

  • магнітотерапія
  • водні процедури
  • акупунктура
  • масаж

Іноді пацієнтам радять аутогенні тренування. Людина при максимальному м’язовому розслабленні використовує самонавіювання.

Не зайвою буде народна медицина. Варто пам’ятати, що вона може допомогти позбавитися симптомів, а не причини хвороби. Тож народні методи можна використовувати лише в комплексі з повноцінним лікуванням.
Профілактика синдрому хронічної втоми

І людям, які вже страждають від СХВ, і людям, які хочуть вберегтися від недуги треба дотримуватися кількох банальних, але дієвих правил.

 • Повноцінний сон. Людському організму необхідний відпочинок. Дорослій людині треба спати близько 8 годин. Якщо маєте можливість поспати вдень, не відмовляйте собі у задоволенні! До речі, найбільш природний час для денного сну – між 14 та 16 годинами.
  • Фізична активність. Сидячий спосіб життя є причиною безлічі хвороб. Прості тренування, піші прогулянки, танці, плавання – будь-яка фізична активність, яка приносить вам задоволення, мусить бути у вашому житті.
  • Адекватне харчування. Не заради стрункої фігури, а заради здорового повноцінного життя наведіть лад у своїй тарілці. Збалансований раціон, невеликі порції, більше овочів, правильне поєднання продуктів допоможуть вберегти здоров’я.
  • Контрастний душ. Ця неважка процедура здатна запобігти серйозній хворобі.
  • Займайтеся тим, що подобається. Людині необхідно відпочивати і отримувати насолоду від життя.

Також появу симптомів синдрому втоми можуть викликати певні інші хвороби: вазомоторний риніт, хронічний гайморит, бронхоектатична хвороба. Тому варто своєчасно їх вилікувати і не допускати хронічних станів.

Не забувайте любити себе і ставити перед собою реальні цілі і завдання. Перевтома не призводить до успіху. У погоні за успішністю сучасна людина часто забуває, навіщо їй це все.